Puharić
Prezime Puharić spominje već pri koncu Turske vlasti, i to 17.03.1680. kada je fra Bone Pavlinović u franjevačkoj crkvi u Makarskoj krstio Mandu Poharić, kćer Jurinu.
Puharići su zaseban odlomak sela Makar. U katastru nekretnina franj. Samostana u makarskoj iz 1767. mjernik Petar Corir iz Splita nacrtao je pet stambenih kuća jednu uz drugu i označio ih nazivom „case Puarich“. Koliko nam je poznato, to je prvi spomen i prvi crtež Puharića kao naselja. Pravilni je naziv naselja Puharići, a nastao je od prezimena njegovih stanovnika.
Riječ dolazi od korijena puh, a ima više značenja: glodavac sličan vjeverici (staroslavenski pl“h“); vjetrić; pepeo, prah; dim; prezime.
Puhar je čovjek koji lovi ili jede puhove. (Poznato je da je starim Rimljanima puhovo meso bila poslastica) Puhare su vrsta gljiva (Gasteromy-cetes, Bauchpilze), a znače i turske hlače, šalvare
Puharić, dakle, dolazi od riječi puhar, ali je u našem slučaju teško odrediti što ta riječ zapravo znači: da li čovjek koji se bavi lovom na puhove ili onoga koji jede gljive puhare, ili pak, onoga koji nosi hlače po tursku.
Sigurno je da je glodavac puh u 15. st. bila dobro poznata životinja u Makarskom primorju. I danas, naime , Molizarski Hrvati, starinom iz makarskog primorja , novac zovu puh, jer su se oni tamo preselili u doba kada je u Napuljskom kraljevstvu bio u opticaju novac Ferdinanda I (1458- 1494) i Alfonza II (1494 – 1495), na kojem je bio reljef hermelina, slična puhu.
Također je sigurno da su makarskim primorjem Turci vladali skoro dva stoljeća, tj. od 1500 do 1684. Budući da se prezime Puharić u nas se spominje prije Turaka, moguće je i da ono dolazi od naziva čovjeka koji je nosio puhare, tj. hlače po tursku ili šalvare. Tako da je teško odrediti što sama riječ znači.
Prezime Puharić u pisanim dokumentima spominje se od 14. stoljeća i to je najbrojnije prezime u Makarskoj.