How are you related to Emil Laansoo?

Connect to the World Family Tree to find out

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Emil Laansoo ← Lammas

Birthdate:
Birthplace: Tallinn
Death: January 26, 2004 (82)
Tallinn, Harjumaa
Place of Burial: Tallinn, Harjumaa
Immediate Family:

Son of Paul Laansoo ← Lammas and Leena Maria Laansoo ← Lammas
Husband of Maimu Laansoo
Father of Anne Lill and Private User
Brother of Erich Lammas; Hilja Irene Lammas; Silvia Lammas; Aurelie Hellermann and Heljo Laansoo ← Lammas

Occupation: muusik
Managed by: Paavo Rõigas
Last Updated:

About Emil Laansoo

Emil Laansoo 12. III 1921 – 26. I 2004

Pärast pikka ja rasket haigust vajus igavesse unne eesti levimuusika suurkuju Emil Laansoo. Viiulimängu hakkas Emil Laansoo õppima lapsena, ent juba 1930. aastal võeti ta Tallinna Töölismuusika Ühingu sümfooniaorkestrisse, samal ajal ka Tallinna Konservatooriumi, kus ta õppis prof. Alfred Papmehli klassis kuni viimase ümberasumiseni Saksamaale. Tallinna Reaalkoolis oli ta hingeks õpilasansamblile, kus mängisid pärastine luuletaja Ilmar Laaban ja dirigent Vallo Järvi. Võib öelda, et kus iganes ta pärast seda peatus, tekkis tema ümber alati ansambel või orkester – kui üks tegevuse lõpetas, alustas uus. Sõja puhkemisel mobiliseeriti ta koos tuhandete eesti noormeestega Punaarmeesse. Pääsenud eluga Leningradi blokaadist, moodustas ta Eesti korpuse tagavarapolgus väikese orkestri. Hiljem oli ta korpuse suures jazzorkestris, kus algas eluaegne koostöö Raimond Valgre, Arved Haugi ja Abi Zeideriga. Aastaiks 1945 – 1985 sai Emil Laansoost viiuldaja ER sümfooniaorkestris, hilisemas ERSOs. Olles juba juhatanud jazzorkestreid Vabariiklikus Noorte Majas jm., asutas ta 1954. aastal ansambli, mis on jätnud loendamatu hulga salvestisi ER fonoteeki. Emil Laansoo ansamblist sai noorte lauljate kasvulava ja tõi rohkesti esile eesti heliloojate uudisloomingut. Peale selle kirjutas absoluutse kuulmise ja erakordse mäluga ansamblijuht raadiolaineilt üles sadu laule ja instrumentaalpalu, arran¯eeris need ja kinkis meie kuulajaile ajal, mil välismaiste nootide saamine oli võimatu. Emil Laansoo nime teavad kõik küpsemad muusikasõbrad, ent vähem teati tema elust, temast kui muusikust ja inimesest. Erakordne tagasihoidlikkus on jätnud tohutu töö ja saavutuste varju ta enese isiku. Tema elu ainuke mõte oli muusika, mitte menu ja kuulsus.

LAANSOO, Emil, Paul, s. 12.03.21 Tallinn, eluk. sama, muusik, orkestrant. 08.41 mobiliseeriti Punaarmeesse, oli laeval nr.511, mis läks põhja, päästeti, Arhangelski obl. Limenda, tööpataljon, 109. töökolonn, Eesti korpus, oli korpuse puhkpilliorkestris. [Varjatud valu 19; Ojakäär2; A.K. kaust 10; Korpusepoisid lk236].

Märtsis 1945 kolis tagavarapolk Narvast Tartusse, kuhu jäädi sõjategevuse lõpuni.
Tagavarapolgu isetegevus
Kõige tuntum oli tagavarapolk muidugi oma isetegevusega. Selle muusikalist poolt kandsid puhkpilliorkester, estraadiorkester ja keelpilliansambel, kus musitseerisid (või juhatasid) Abi Zeider, Rene Hammer, Jaan Kääramees, Ilmar Tomberg, Emil Laansoo, Georg Veting, Leopold Vigla, Artur Vahter.

view all

Emil Laansoo's Timeline

1921
March 12, 1921
Tallinn
2004
January 26, 2004
Age 82
Tallinn, Harjumaa
January 31, 2004
Age 82
Rahumäe kalmistu, Vana osa, Kaarli vana teine neljas, 24-7, kirstuplats, Tallinn, Harjumaa